המרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי אשקלון
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על על בית החולים
על בית החולים
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

רפואת שיניים לילדים בתקופת הקורונה


ההנחיות של משרד הבריאות, מדור השן למרפאות השיניים בתקופת הקורונה מהוות אתגר לא פשוט לכל העוסקים במתן שירותים דנטליים לילדים. בתקופה הראשונה, החל מאמצע מרץ ועד סוף אפריל הטיפולים כללו רק מתן עזרה ראשונה, כאשר הטיפולים השותפים הופסקו לחלוטין. הצוות נדרש לכיסוי מלא שכלל מסכת אף-פה, כפפות, חלוק חד פעמי ומסכה שקופה להגנה על העיניים. כל הציוד שהשתמשו בו עבר סיטרול בין מטופל למטופל והכיסא הדנטלי עבר חיטוי קר. בכל התקופה הזו מרפאת שיניים לילדים בברזילי נתנה רק שירותי חירום. החל מחודש מאי, כאשר משרד הבריאות אישר חזרה הדרגתית לשגרה קיבלנו אישור למתן טיפולי שיניים נוספים על פי הצורך, וגם כאן תוך הקפדה על הגנת הצוות, ריווח בין המטופלים ומיעוט אנשי צוות ובני משפחה בחדר הטיפולים.

הילדים המופנים לטיפול במסגרת מרפאת השיניים בברזילי הינם ילדים שהרופאים בקהילה לא הצליחו לטפל בהם עקב חוסר שיתוף פעולה של הילד או עקב מחלות רקע או טיפולים מסובכים. הצוות של מרפאת שיניים לילדים מיומן לתת טיפולים תוך שימוש בסדציה הכרתית העוזרת לילדים לשתף פעולה ולאפשר טיפול יעיל. הסדציה ההכרתית יכולה להיות נשאפת על ידי שימוש בנייטרוס- אוקסיד, גז הצחוק, או על ידי שימוש בתרופות סדטיביות, או על ידי שילוב בין תרופות סדטיביות וגז הצחוק. גז הצחוק מוכר לשימוש ברפואת שיניים מהמאה ה-19, והיום מאתיים שנה אחרי הוא נמצא בשימוש נרחב במרפאות שיניים לילדים וגם במרפאות שיניים למבוגרים.

 

(ראה תמונה 1)    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מערכת אספקת הנייטרוס אוקסיד כוללת בנוסף לפנל שליטה שדרכו יוצא הגז דרך שסתום חד כיווני לבלון ערבוב וממנו הוא זורם דרך צינורות אל המסכה שמונחת על האף של המטופל. המסכה הנפוצה ביותר הינה מסכה כפולה, (תמונה 2), כאשר הגז מוזרם את המסכה הפנימית, ממנה שואף המטופל את הגז ואילו פעולת הנשיפה מוציאה את הגז דרך שסתום חד כווני אל המסכה השנייה, הגדולה יותר ממנה מסולק הגז על יד מערכת שאיבה אקטיבית.  

ראה תמונה 2


על פי דרישות משרד הבריאות הצנרת שמביאה את הגז למטופל, המסכה עצמה והצנרת שמסלקת את הגז מהמסכה הגדולה חייבים לעבור חיטוי בין מטופל למטופל. למעשה היה צורך ברכישת מספר רב של מערכות של צנרת ומסכות, על מנת לאפשר את החיטוי של כל מערכת לאחר השימוש. התעוררה בעיה- עלות מערכת של צנרת ומסכה הינה גבוהה ביותר, והחיטוי המתאים לצנרת הינו על ידי חיטוי גז או סיטרול על ידי מכשיר בדרגה גבוהה, שאינו נמצא במרפאות שיניים בארץ. 

 

צוות מרפאת השיניים לילדים בברזילי נרתם יחד עם מחלקת הרדמה בבית חולים למציאת פתרון יעיל וזול לשימוש בצנרת חד פעמית במערכת הנייטרוס-אוקסיד. על ידי שימוש בצנרת חד פעמית של מערכות הנשמה הוכנו צינורות המתאימים לחיבור למסכה ולמקור אספקת הגזים שניתן לחבר למערכת

(תמונות 3,4).

 

 

 

 

 

 

המסכה יכולה לעבור חיטוי קר על ידי חומרים מתאימים או סיטרול על ידי המכשיר הקיים בכל מרפאת שיניים כך שיש צורך רק בעוד סטים של מסכות.
המערכת עם הצנרת החד פעמית נמצאת בשימוש שותף במרפאת שיניים לילדים בברזילי והשיטה אומצה בשמחה גם על ידי מרפאות מכבי-דנט שהתלבטו כמונו כיצד ניתן לטפל במערכת הנייטקוס-אוקסיד בתקופת הקורונה.


צוות מרפאת השיניים לילדים גם הכין חוברת עם הנחיות מדויקות באיזו צנרת ניתן להשתמש וכיצד להתאים אותה למערכות הנייטרוס הקיימות המרפאות השיניים הפרטיות.
ברצוני להודות לדר' סטרויאנו עמיאל, מדריך במרפאת שיניים לילדים בברזילי ולצוות מחלקת ההנשמה על העזרה בפיתוח הרעיון.

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד