המרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי אשקלון
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על על בית החולים
על בית החולים
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

פרופ יורם יגיל - פרס על מפעל חיים

לפרופ' יורם יגיל, מנהל המערך לנפרולוגיה ויתר לחץ דם, הוענקה תעודה על פרס מפעל חיים על שם פרופ' שוקי ויסגרטן

 

 

שיר הלל - פרופ' יורם יגיל

 

על פרופ' יורם יגיל

פרופ' יגיל הינו יליד הארץ, בוגר בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים. את הסטאז והתמחות השלים ברפואה פנימית בהדסה, ירושלים. במהלך 7 השנים הבאות השתלם בארה"ב, והתמחה ביתר לחץ דם – fellowship במרכז הרפואי הר-סיני בניו יורק ובנפרולוגיה – באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה. הוא עבד כרופא בכיר בנפרולוגיה במרכז הרפואי של אוניברסיטת רוצסטר בניו-יורק וחזר ארצה עם פרוץ מלחמת המפרץ, אז התיישב במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי באשקלון, שם משרת עד ליום זה.


פרופ' יגיל הינו פרופ' מן המניין ברפואה פנימית באוניברסיטת בן גוריון מזה 17 שנה. הוא מנהל את המערך לנפרולוגיה ויל"ד במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי, באשקלון - מאז 1991. מעבר לניהול המערך  הנפרולוגי, הוא שרת בתפקידים שונים במרכז הרפואי, כולל מתאם אקדמי בין המרכז הרפואי ואוניברסיטת בן-גוריון, אחראי על קידום אקדמי של חברי הסגל במרכז, יו"ר הרשות למחקר ופיתוח, יו"ר מינהלת הסטודנטים, יו"ר הוועדה המוסדית לניסויים בבעלי חיים, מ"מ יושב ראש וחבר וועדת הלסניקי, חבר בוועדת הספריה המוסדית, וחבר בהנהלת קרן מחקרים ובוועדותיה.


במרכז הרפואי ברזילי פרופ' יגיל הקים מערך של יחידות דיאליזה, הכולל יחידה מרכזית במרכז הרפואי המשרתת מטופלים מאושפזים ואמבולטורים בכל רמות המורכבות מאשקלון והסביבה, ושלוש יחידות דיאליזה לוויאן בקהילה - באשקלון, בקרית גת ובאשדוד, המשרתות מטופלים בקהילה ושאינם נזקקים למרכז הרפואי. בנוסף על היותו המנהל הרפואי של אותן יחידות, הוא משרת כנפרולוג ראשי של יחידות הדיאליזה בקהילה של הארגון הארצי אפ"ק.


במישור הארצי, פרופ' יגיל כיהן באיגוד הישראלי לנפרולוגיה ויל"ד כחבר וועד האיגוד, מזכיר האיגוד ובהמשך יו"ר האיגוד. היה חבר בוועדות שונות של האיגוד ומכהן כחבר וכעת מזכיר של עמותת המייסדים של האיגוד לקידום הטיפול והמחקר בנפרולוגיה ויל"ד. בנוסף היה לאורך השנים פעיל ביותר בחברה ליל"ד. הוא מכהן מזה כעשור כיו"ר וועדת המים לדיאליזה מטעם משרד הבריאות ופעל לקביעת סטנדרטים ונהלים העוסקים במים בדיאליזה. הוא כיהן בעבר כחבר במועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית והיה חבר במועצה הלאומית לניסויים בבעלי חיים של משרד הבריאות.


בתחום המחקרי, פרופ' יגיל הינו דוגמא ל "קלינאי-חוקר". פרופ' יגיל מיקד את מחקריו בנושאים הקליניים שבהם עסק כרופא, מתוך כוונה לחקור ולהטיב את ההבנה והיכולת למנוע מחד ולטפל טוב יותר מאידך באותן מחלות בהן נפגש כרופא. עיקר מחקרין עסקו בפתופיזיולוגיה של יתר לחץ דם, מחלות כליה וסוכרת. הוא השתמש בשיטות מחקר מגוונות, החל בבפיזיולוגיה קלאסית עוד בהיותו סטודנט ומתמחה בהדסה, במיקרופונקציה של הכליה ווידאומיקרוסקופיה בהיותו באוניברסיטת סטנפורד, בביולוגיה תאית בהיותו באוניברסיטת רוצסטר בניו-יורק ובביולוגיה וגנטיקה מולקולרית מאז שחזר ארצה והקים את הבסיס שלו במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי באשקלון. פרופ' יגיל דגל לאורך השנים בשימוש בחיות ניסיון כבסיס למחקריו, מתוך גישה שניתן להשליך ממצאים בחיות הניסיון להבנת מחלות בבני אדם. לצורך כך הקים, עם חזרתו ארצה, בקמפוס המרכז הרפואי ברזילי מעבדה לרפואה מולקולרית, בשותפות עם פרופ' חנה יגיל, רעייתו ושותפתו לא רק לחיים אלא גם למחקר (חנה היא פרופ' מן המניין בגנטיקה מולקולרית באוניברסיטת בן גוריון וגם רופאת שיניים). פרופ' יגיל הקים את מרכז גנום החולדה הישראלי במתחם המרכז הרפואי באשקלון ובו ריכז ומגדל זנים גנטיים מיוחדים ויחודיים – כולם תוצרת כחול לבן – המהווים מודל המחקה יל"ד, מחלות כליה וסוכרת בבני אדם. מרכז גנום החולדה מהווה מקור לזנים גנטיים יחודיים שזמינים לכל החוקרים המעוניינים בארץ ובעולם.


 במהלך השנים חקרו פרופ' י. יגיל ופרופ' ח. יגיל לעומק את הבסיס המולקולרי של יל"ד, מחלות כליה וסוכרת, תוך שימוש בגישות גנומיות. הם ושותפיהם קדמו רבות את ההבנה של הבסיס הגנטי של יל"ד - במודל סברא, של מחלת כליה עם פרוטאינוריה, של סוכרת הקשורה בתזונה - במודל כהן, ושל נפרופתיה סוכרתית - במודל כהן. בין התגליות הבולטות של ממחקריהם של פרופ' יגיל ויגיל יש לציין א) את התצפית שהבסיס הגנטי של יל"ד שונה בזכרים ובנקבות, ושיש מרכיב מגדרי המבדיל בפתופיזיולוגיה של המחלה בין המינים – עבודה שהוצגה בכנס של ה AHA בשיקגו ושפורסמה בעיתון HYPERTENSION ב) זיהוי האנזים 2ACE כגורם המעורב בפתוגנזה של ליל"ד – מאמר שפורסם בעיתון NATURE ג) איפיון פגיעה כלייתית מסוכרת במודל כהן ללא פרוטינוריה – NON_PROTEINURIC DIABETIC NEPHROPATHY, עבודה שפורסמה בעיתון DIABETETES ד) זיהוי BETA CASEIN בחלב פרה ונחושת כגורמים מכריעים בהתפתחות סוכרת במודל כהן, עבודה שפורסמה בעיון של ה PHYSIOLOGICAL GENOMICS.


פרופ' יגיל השכיל לפתח לאורך השנים שיתופי פעולה ענפים עם מרכזים, מעבדות וחוקרים מובילים בארץ, באירופה ובארה"ב. פרופ' יגיל זכה לאורך השנים במענקים תחרותיים ויוקרתיים מהאקדמיה הלאומית למדעים, מהתכנית הדו-לאומית עם גרמניה (GIF), מהתכנית הדו-לאמית עם ארה"ב (BSF), ומהמדען הראשי של משרד הבריאות והיה חבר פעיל בוועדות שיפוט של אותם גופים ממלכתיים. פרופ' יגיל מחבר פעיל ושותף למעלה מ 100 מאמרים מחקריים שפורסמו בעיתונות מובילה בעולם ותוצאות מחקריו הוצגו בכינוסים ברחבי העולם.


נכון להיום, פרופ' יגיל ממשיך להשקיע מאמצים רבים בתפקידיו הקליניים והאדמיניסטרטיבים הרבים אותם ממלא במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי בו הוא ממשיך לשרת, באוניברסיטת בן גוריון, באיגוד הנפרולוגי ובמשרד הבריאות. על מכלול פעילויותיו הקליניות והמחקריות בתחום הנפרולוגיה ויל"ד, פרופ' יגיל זכה השנה בפרס על מפעל חיים מטעם האיגוד לנפרולוגיה ויל"ד ע"ש שוקי ויסגרטן. כשנשאל לתגובתו לקבלת הפרס, ענה פרופ' יגיל:" הברכות והמחמאות צריכות ללכת בראש וראשונה לסגל של נפרולוגיה ולמרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי כולו, אותם אני מייצג ושאני חלק בלתי נפרד מהם ושהם חלק בלתי נפרד ממני. חשוב להפנים שללא התמיכה המתמדת של המרכז הרפואי וללא עבודה צד לצד עם עמיתי, על בסיס יומי ולאורך השנים, לא הייתי משיג דבר. וחשוב לא פחות להראות ברבים שלמרות כל הקשיים, גם בברזילי אפשר להגיע להישגים מרשימים ברמה הארצית והבינלאומית עם מאמץ, השקעה והתמדה."

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד