مستشفى برزيلاي
الشريط العلوي
الشريط العلوي
ابحث عن
ابحث عن
عن مستشفى برزيلاي
عن مستشفى برزيلاي
Banners
Banners
Banners
Banners
Banners
Banners
Banners
Banners
Banners
Banners

صيدلية

 

כרטיס ביקור
צוות המחלקה
תחומי פעילות עיקריים
שירותים ייחודיים
פעילות אקדמית
מחקרים
קישורים מומלצים

 

                                                        

כרטיס ביקור

שם המחלקה
בית המרקחת

 

שם מנהלת המחלקה
מגיסטר (מגר') אהובה לוסטיג MSc

 

פעילות עיקרית של המחלקה

בית המרקחת מנפיק תרופות ממגוון הסוגים, תמיסות שונות למתן תוך וורידי ולדיאליזה, חבישות טיפוליות וחיסונים לכלל בית החולים וללשכת הבריאות. בנוסף להנפקת תרופות ותמיסות, מקיים בית המרקחת בקרה מתמדת על צריכת התרופות בבית החולים ומנהל תקציב מחלקתי בהתאם לתקציב הכולל של בית החולים.

צוות בית המרקחת מונה ארבע רוקחות בנוסף למנהלת, וכל רוקחת אחראית על אספקת תרופות למספר מחלקות ויחידות של בית החולים. בדרך זו מקיימות הרוקחות בקרה קבועה על ארון התרופות, על צריכת התרופות ועובדות בקשר ישיר עם מנהלי המחלקות והיחידות.

צוות הרוקחות מהווה תחנה חשובה ביותר לבקרת איכות השימוש בתרופות והמרשמים הרפואיים ובכך פועלות למניעת והקטנת טעויות במתן תרופות.

חלק מהרוקחות חברות בוועדות פנימיות של בית החולים כגון וועדת תרופות אשר דנה בתרופות חדשות תוך ניתוח עלות תועלת של כל תרופה, וועדת הלסינקי והועדה למניעת זיהומים. מנהלת בית המרקחת חברה בוועדות ארציות של משרד הבריאות כגון הוועדה המייעצת למניעת טעויות בתרופות.

 

ימים ושעות פעילות

ימים א' – ה' 08:00-16:00

 

מיקום
הפרוזדור הראשי של בית החולים, אחרי מחלקת ילדים

 

מזכירות
עדנה ג'יהסי

טלפון
08-6745215  ,  08-6745279

 

פקס

08-6745114

 

דואר אלקטרוני

ednag@barzi.health.gov.il

  לראש הדף


צוות בית המרקחת

מנהלת בית המרקחת

מגר' אהובה לוסטיג

 

סגנית מנהלת בית המרקחת

מגר' רחל סוקול

 

צוות הרוקחות

מגר' סיגל קרקש שפירר

מגר' ניצן אגוזי

מגר' אוליאנה רובנוב

 

 לראש הדף 


תחומי פעילויות עיקריים 

§         הנפקת תרופות , תמיסות וחבישות לכלל מחלקות ויחידות בית החולים וללשכת הבריאות.

§         רקיחת משחות, חומרי חיטוי, תמיסות וסירופים והכנות סטריליות אחרות על פי דרישה של המחלקות.

§         הזנה תוך-וורידית : צוות הרוקחות מכין תמיסות להזנה תוך-וורידית עבור חולים שאינם מסוגלים לקבל תזונה דרך הפה. הכנת תמיסות אלו מחייבת חישוב מדויק של הצריכה היומית הנחוצה לכל חולה של חלבונים, שומנים, סוכרים וויטמינים.

§         הכנת תמיסות עם חומרים ציטוטוקסיים : תרופות ציטוטוקסיות, כמותרפיה Chemotherapy , הן תרופות הניתנות לחולים במחלות סרטן שונות ולעיתים גם לחולים במחלות של המערכת החיסונית. תרופות אלו מחייבות הכנה בתנאים מיוחדים וביגוד מתאים למניעת פיזור התרופה ופגיעה בצוות. התמיסות מועברות כשהן מוכנות להתקנה בעירוי. הכנת התרופות הציטוטוקסיות ע"י הרוקחות מהווה גם תהליך של בקרת איכות כאשר הרוקחת מחשבת בעצמה את המינון הנדרש ומשווה אותו עם המינון שבמרשם התרופה, ובכך מובטח כי החולה יקבל את המינון הנכון.

§         הכנת תרופות עבור ניסוים קליניים : תרופות לניסויים קליניים מאוחסנות בבית המרקחת ומסופקות לחוקר לפי דרישה. הרוקחת מוודא כי התרופה ניתנת על פי נוהלי הלסינקי ועל פי פרוטוקול הניסוי. בית המרקחת הוא חוליה חשובה בכל המחקרים התרופתיים שמתנהלים בבית החולים ונמצא תחת בקרה מתמדת וצמודה של החברות הבינלאומיות אשר יוזמות את המחקרים.

§         שירות  Unit-Dose : הכנה שמית של תרופות עבור חולים מאושפזים בבית החולים ובעיקר ביחידות לטיפולי נמרץ כללי, ילדים, יילודים ופגים.

§         אספקת תרופות לחולים אמבולטוריים, בעיקר עבור חיילים וללקוחות חוץ הזקוקים להכנות מיוחדות שאינן מנופקות בקופות החולים.

§         שירות מידע על תרופות, תרופות חדשות, השפעות לוואי של תרופות שונות ,תגובות בין תרופות, וצורת מתן התרופות מסופק ע"י הרוקחות לצוותים הרפואיים בכל שעות העבודה. שירות זה מסייע במניעת טעויות ותגובות בלתי רצויות בעת שימוש בתרופות שונות.

 

לראש הדף


שרותים ייחודיים

§         שירות CIVAS (Centralized Intravenous Additive Service) : הכנה פרטנית של תרופות הניתנות בהזרקה או בעירוי לחולים המאושפזים. דרך זו מבטיחה הכנה סטרילית וטיפול אישי ואיכותי עבור החולה הספציפי. זו גם דרך למניעת טעויות בתרופות.

§         שירות DUE (Pharmacoeconomic Drug Use Evaluation) : צוות בית המרקחת עוקב אחר השימוש, הבטיחות, היעילות והתועלת של הטיפול התרופתי הניתן בבית החולים. נתונים אלה מהווים בסיס להערכות רפואיות שונות והבניית טיפול איכותי ויעיל לחולים.

 

 לראש הדף


 פעילות אקדמית

§         בית המרקחת מוכר ע"י אוניברסיטת בן גוריון בנגב להדרכת סטודנטים לרוקחות. סטודנטים לרוקחות מגיעים במחזורים קבועים לבית המרקחת ומשתתפים בפעילות היומיומית, ובמקביל ניתנות הרצאות פרונטאליות בהיבטים מקצועיים  השונים.

§         הרצאות קבועות בבית הספר לרוקחות באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

§         בית המרקחת מוכר ע"י משרד הבריאות להשתלמות סטאז'רים לרוקחות מכל הארץ ומחו"ל לקראת קבלת רישיון לעסוק ברוקחות. במסגרת הסטאז' עובדים הסטאז'רים תחת בקרה מתמדת של הרוקחות ומקיימים פעילות אקדמית ענפה במהלך הסטאז'.

§         הרצאות בפרמקולוגיה לתלמידי בית הספר לסיעוד.

§         הרצאות בפרמקולוגיה במסגרת קורסי הכנה לרישוי רופאים ורוקחים עולים חדשים.

 

לראש הדף


מחקרים

צוות בית המרקחת שותף למחקרים רבים שמתקיימים בבית החולים. עד כה פורסמו 13 מאמרים מדעיים בעיתונות בישראל ובעולם והוצגו 31 עבודות בכנסים מקצועיים בארץ ובחו"ל. בית המרקחת זכה במהלך השנים בארבע מענקי מחקר מטעם המדען הראשי של משרד הבריאות. נושאי עבודות המחקר היו :

1. Cost effectiveness evaluation of antibiotic treatment of community acquired pneumonia

2. Antimicrobial treatment : drug prescribing patterns for hospitalized patients

3. Evaluation of an educational program to prevent nosocomial methicillin resistant staphylococcus aeroginosa infections

4. Prescribing errors of drugs in a general hospital in Israel


לראש הדףקישורים מומלצים

משרד הבריאות - האגף לרוקחות
מאגר התרופות של ארגון רוקחות בישראל

ארגון רקוחות בישראל 
www.drugs.com

 

 לראש הדף