המרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי אשקלון
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על על בית החולים
על בית החולים
דלג על Banners
Banners
גמילה מסמים בהרדמה כללית
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

"תרומה מצילה חיים"

לתמונה מכתבה שפורסמה בעתון "סקופ"

"בעקבות אירוע מוחי אושפז הקבלן יצחק אטיאס במחלקה הנוירולוגית בברזילי אז גילה כי בבית החולים קיים מחסור במכשור שיכול להציל חיי אדם, ומבלי לחשוב פעמיים החליט לתרום מכונה שתעזור לחולים לקבל אבחון מהיר, טיפול מתאים ותוצאות טובות יותר . "אם אצליח להציל אדם אחד בזכות התרומה", אמר אטיאס, "זה עולם ומלואו".

הקבלן יצחק אטיאס מאשקלון תרם לבית החולים ברזילי מכשיר חדיש ומשמעותי למחלקה הנוירולוגית. זאת לאחר שבעקבות אירוע מוחי שעבר, הבין את החשיבות והצורך במכשיר שכזה במחלקה.

לפני כחמישה חודשים עבר אטיאס אירוע מוחי. הוא הגיע לבית החולים ברזילי בתוך זמן קצר, וקיבל טיפול בתרופה הממיסה קרישי דם, אשר אמורה להינתן בתוך 4.5-3 שעות מהופעת סימני השבץ הראשונים. טיפול זה הביא להיעלמות כמעט מוחלטת של סימני השבץ המוחי שעבר. תוך כדי אשפוזו, הוא נחשף בפעם הראשונה בחייו לצרכים הרפואיים העולים בטיפול בשבץ מוחי. לאחר שהתמודד בעצמו עם מחסור במכשור מסוים, החליט, בעודו שוכב מאושפז במחלקה, לתרום את המכשיר הנדרש, ששוויו עומד על עשרות אלפי שקלים.

עד לתרומתו של אטיאס, במקרים שבהם אדם שעבר אירוע מוחי נזקק לבדיקת דופלר דרך הגולגולת, הוא נאלץ לעבור את הבדיקה במכון אחר, היות שבמחלקה הנוירולוגית באשקלון לא היה המכשור המתאים.

מנהל המחלקה, ד"ר רון מילוא, מסביר שבדיקת דופלר דרך הגולגולת מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד מיוחד, השולח גלים על-קוליים במהירות גבוהה דרך עצמות הגולגולת, ובדרך זו מודד את מהירות וכיוון זרימת הדם בעורקי המוח ואת קוטרם. "היינו במצב שיש לנו אפשרות לערוך את הצילום רק במכשיר נייח, ובמקום מרוחק בבית החולים. כלומר, להביא את המטופל אל המכשיר במכון", מסביר ד"ר מילוא. "בשל העובדה שמדובר באנשים שעוברים אירוע מוחי, לא תמיד התאפשר להביא אנשים למכון. היה לנו צורך בקבלת מכשיר נייד על-מנת שנוכל לבצע בדיקות אלו בכל מקום שבו נמצא החולה בבית החולים ובכל מצב, ובכך גם להגדיל את מספר החולים שיכולים להיעזר במכשיר וגם להקטין ולמזער את זמני האבחון והטיפול בחולה. גורם הזמן הוא קריטי בטיפול בשבץ מוח".

המכשיר החדש שתרם אטיאס למחלקה הוא מכשיר אבחנתי שעוזר לאבחון וטיפול מודרני בחולי שבץ. "ברצוני לומר כל הכבוד ליצחק אטיאס, שהבין את החשיבות והייתה לו האפשרות להרים את התרומה שעזרה לנו לרכוש מכשיר נייד. בזכותו אנחנו מאבחנים יותר אנשים, מתאימים להם טיפול נכון ומשיגים תוצאות טובות יותר", אומר ד"ר מילוא.

"הייתי אדם בריא, ופתאום ביום בהיר אחד קבלתי אירוע מוחי", מספר אטיאס. "התאשפזתי במחלקה הנוירולוגית. מנהל המחלקה ניגש אליי והסביר לי שאין לו אפשרות כרגע לבצע צילום חשוב, ושאני אצטרך ללכת במיוחד למכון אחר כדי לעשות את הצילום הנדרש. באותו הרגע אמרתי לו, אם יש מכשיר כזה נייד - אני תורם אותו. לא ייתכן שהמכשיר הזה קיים ולא יהיה כאן אצלנו, בבית החולים. וכך היה. אנשים לא מעריכים את החיים עד שהם נתקלים בבעיית בריאות. זה מדהים כמה הכול פתאום נראה אחר כשאתה בסכנת חיים. פתאום אתה מבין שגם הכסף לא יכול לקנות בריאות".

אטיאס הוסיף כי למזלו האירוע לא פגע ביכולתו להתנייד למכון כדי לבצע את הבדיקה. "לא האמנתי שבית חולים כל כך זקוק למכשירים שיכולים להציל חיים. המכשיר עלה 90 אלף שקלים. הם הצליחו להוזיל אותו וביתרת הסכום לתקן מכשיר מקולקל שהיה להם. כעת ישנם שני מכשירים בבית החולים, ועל כך אני מאושר. שבתי לעבודה, אני בריא, תודה לאל, ומתפקד כרגיל".

השבוע הגיע אטיאס יחד עם רעייתו שולה לברזילי והשניים העניקו את המכשיר החדש למרכז הרפואי. "זאת הרגשה טובה מאוד לתרום", אומר אטיאס. "אני שמח שנפלה בחלקי הזכות לתרום דבר שיציל חיי אדם. אם אצליח להציל אדם אחד בזכות התרומה, זה עולם ומלואו בשבילי".

 

לקישור לכתבה המלאה בעתון "סקופ"
http://www.iscoop.co.il/%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%94/%D7%A1%D7%92%D7%A8_%D7%9E%D7%A2%D7%92%D7%9C/ 

  תרומה מצילה חיים- המקומון
  תרומה מצילה חיים- קול העיר אשקלון
הדפס
עבור לתוכן העמוד